אפעה מגוון

אפעה

שם עברי: אפעה.שם קודם: אפעה מגוון.שם לועזי: Palestine saw-scaled viperשם מדעי: Echis coloratusנחש מדברי ארסי בצבעי אדמדם עם כתמים לבנים

תאור מורפולוגי

נחש ארסי מדברי בעל גוונים שונים, ומפה גם נגזר שמו המדעי. הקשקשים שעל גופו "משוננים" עם קרינים (בליטות אורכיות לאורך כל קשקש) בולטים במרכזם. על גופו פזורים כתמים עגולים בהירים עם שוליים כהים שלפעמים מחוברים ולפעמים לא.אורך: עד 80 ס"מ, בדרך כלל פחות.צבע: מגוון צבעים אך לרוב חום אדמדם , אפור צהוב, עם כתמים בהירים, ופסים כהים היורדים לרוחבו, מותאם לסביבה בה הוא חי.

במבנה גוף

גופו מקושקש וצבעוני הלשון ורודה.ראש: ראשו משולש שטוח ורחב מצווארו ומשאר גופו. בקרבת הצוואר המשולש בעל קשתיות גדולה בבסיסה, קשקשי הגוף מכסים גם את ראשו.עיניים: קרובות זו לזו בולטות שמעליהן סוג של "גבות" בולטות, בהירות מלכוסנות ומותאמות לראיית לילה.

תפוצה גאוגרפית ובית גידול

בישראל: מאילת מרכז ומערב הנגב לאורך בקעת ים המלח,מדבר יהודה, בקעת הירדן ובחלקו הצפוני, בגלבוע.בעולם: מצרים, ירדן, תימן, ערב הסעודית, עומאן.סכנת הכחדה: לא (LC).סוג אדמה: מאכלס מגוון בתי גידול בעיקר מדבריים, מסולעים וחוליים כאחד.

ביולוגיה,פעילות, והתנהגות

פעילות: בעיקר פעיל לילה אך ניתן לפגוש בו גם ביום באזורים מוצלים, על עצים, ובערוצי נחלים.תזונה: מכרסמים, לטאות, דו-חיים, פרוקי רגלים, ציפורים.שיטת תפיסת הטרף: מכיש עם שיניי הארס.מסוכנות לאדם: ארסי, ומסוכן לאדם.רביה: מועד: יולי- אוגוסט, לפעמים כמה פעמים בעונה, בשונה מבני סוגו מטיל ביצים. הטלה: בדרך כלל בין 5 -10 ביצים בהטלה אחת, בקיעה: כחודשיים אחרי. אורך הוולדות כ-12 ס"מ.זחילה: נחשונית, לוליינית, ובקו ישר.אופי: פעיל מאוד בלילה, מטפס מצויין על שיחים ועצים שמשמשים לו כעמדה לתפיסת טרף, צל, ובריחה מקרקע לוהטת במהלך הקיץ. נוהג לנשוף ולהזהיר כשמתקרבים אליו על ידי חיכוך קשקשי הגוף אחד בשני.התגוננות: בריחה מהירה למקום מחסה או התפתלות לתוך עצמו בהתכנסות כאשר הראש פונה כלפי האיום. כשהאיום מתקרב גופו המקושקש עם בליטות הקרינים מתחכך בעצמו ויוצר קול נשיפה מאיימת להרחקת הטרדן.

מינים דומים לו בישראל

עכן גדול קטן וחרטומים, שפיפון, עין חתול אדמדם, מטבעון מדבר.

שתף